• صفحه خانگی
  • >
  • سینما
  • >
  • فهرست برندگان جشنواره ونیز 2019 اعلام شد؛ جوکر اول، رومن پولانسکی دوم

فهرست برندگان جشنواره ونیز 2019 اعلام شد؛ جوکر اول، رومن پولانسکی دوم

  • توسط محمد
  • 08 سپتامبر 2019
  • ۰

چند ماه بعد و در بهار سال ۲۰۲۰ میلادی، شاهزاده و دلقک جهان جرم و جنایت تولد هشتادسالگی خود را جشن می‌گیرد. اما طرفداران جوکر احتمالا برای جشن گرفتن نیازی به صبر کردن ندارند. چرا که فیلم تاریک و ابرشرورمحور تاد فیلیپس با به دست آوردن جایزه‌ی «شیر طلایی» ونیز، تبدیل به بزرگ‌ترین برنده‌ی جشنواره‌ی امسال شد و یک بار دیگر نشان داد که در ماه‌های آتی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. اما فارغ از این فیلم که دیگر رسما تبدیل به نقطه‌ی عطف کارنامه‌ی کارگردان خود شده است و بدون توجه به کامیک‌بوک‌ها به ریشه‌ی شکل‌گیری یکی از محبوب‌ترین آنتاگونیست‌های دنیا برای مخاطبان می‌پردازد، هیئت داوران ونیز 2019 به رهبری لورسیا مارتلِ آرژانتینی از فیلم An Officer and a Spy، جدیدترین اثر رومن پولانسکی نیز تقدیری جدی کردند؛ فیلم‌سازی که دومین جایزه‌ی مهم جشنواره را برد و ثابت کرد حاشیه‌ها تاثیری روی قضاوت بسیاری از سینماشناس‌ها از آثار او ندارند. حال آن که خود سازنده‌ی فیلم‌های بزرگی همچون «بچه رزماری» (Rosemary’s Baby) و «محله‌ی چینی‌ها» (Chinatown) به ترس دستگیر شدن توسط پلیس به خاطر پرونده‌های بسته‌نشده، همچنان توانایی شرکت در جشنواره‌ی فیلم ونیز امسال را نداشت!

Joker

فهرست برندگان بخش «مسابقه‌ی اصلی»

  • شیر طلایی: فیلم Joker به کارگردانی تاد فیلیپس
  • جایزه‌ی بزرگ هیئت داوران:  فیلم An Officer and a Spy به کارگردانی رومن پولانسکی
  • شیر نقره‌ای (بهترین کارگردانی): روی اندرسون برای فیلم About Endlessness
  • جایزه کوپا ولپی (بهترین بازیگر مرد): لوکا مارینلی برای فیلم Martin Eden
  • جایزه کوپا ولپی بهترین بازیگر زن: آریان آسکاراید برای فیلم Gloria Mundi
  • بهترین فیلم‌نامه: No. 7 Cherry Lane به کارگردانی یونفان
  • جایزه ویژه هیئت داوران: فیلم The Mafia Is No Longer What It Used to Be به کارگردانی فرانکو مارسکو
  • جایزه مارچلو ماسترویانی (بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره): توبی والاس برای فیلم Babyteeth
مطالعه بیشتر:  بازگشت دن آیکروید و ارنی هادسون در قسمت جدید فیلم Ghostbusters

An Officer and a Spy

فهرست برندگان بخش رقابتی «افق‌ها» (Horizons)

  • بهترین فیلم: Atlantis به کارگردانی والنتین واسینویچ
  • بهترین کارگردان: تیو کورت برای فیلم White on White
  • جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران: Verdict به کارگردانی ریموند ریباس گوتیرز
  • بهترین بازیگر زن: مارتا نیتو برای فیلم Madre
  • بهترین بازیگر مرد: سامی بوآجیلا برای فیلم A Son
  • بهترین فیلم‌نامه: سه نویسنده‌ی فیلم Back Home
  • بهترین فیلم کوتاه: Darling به کارگردانی سئیم صادق

About Endlessness

  • جایزه‌ی «شیر آینده» لوییجی دی لورنتیس (بهترین فیلم اول): امجد ابو الالی برای فیلم You Will Die at Twenty

جوایز بخش‌های «کلاسیک» و «آثار واقعیت مجازی»

  • بهترین فیلم ترمیم‌شده‌: Ecstasy
  • بهترین مستند با موضوعی درباره‌ی سینما: Babenco
  • بهترین فیلم Virtual Reality (واقعیت مجازی): The Key به کارگردانی سلین تریکارت
  • بهترین تجربه  Virtual Reality (واقعیت مجازی): A Linha
  • بهترین داستان در یک فیلم Virtual Reality (واقعیت مجازی): Daughters of Chibok

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *