داستان فیلم جدید کریستوفر نولان درباره چیست؟

  • توسط محمد
  • ۰۳ آذر ۱۳۹۸
  • 0

پس از مدت کوتاهی که از معرفی بازیگران مبنا، فیلم جدید کریستوفر نولان می‌گذرد، این فیلم وارد مرحله فیلمبرداری شده است. این فیلم در تاریخ جولای 2020 یعنی سه سال پس از ساخت آخرین فیلم کریستوفر نولان عرضه خواهد شد.. (آخرین فیلم او، دانکرک در سال 2017 عرضه شد.) علی‌رغم آن‌که پروسه تولید آغازشده است، اطلاعات چندانی درباره داستان مبنا  نولان در دسترس نیست. همان اطلاعات اندکی که به بیرون درز کرده است برای هواداران این کارگردان کافی است تا گردانه فرضیه‌ها و انتظارات در ذهنشان به حرکت بیافتد.

لیست بازیگران فیلم مبنا ترکیبی از بازیگران مستعد و باتجربه است که می‌توان گفت نسل آینده بازیگران بااستعداد را تشکیل می‌دهند. در این لیست نام‌هایی که به چشم می‌آیند شامل:

رابرت پتینسون (بتمن جدید سینمای هالیوود)، جان دیوید واشنگتن (بلکککلنزمن)، الیزابت دبیکی (نگهبانان کهکشان بخش 2)، آرون تیلور-جانسون (انتقام‌جویان: عصر اولتران)، مایکل کین (از بازیگران ثابت فیلم‌های نولان)، کنت برانا (دانکرک)، کلیمانس پوزی (هری پاتر و جام آتش)، دیمپل کاپادیا.

اکثر بازیگران درباره نقش خود در مبنا سکوت کرده‌اند بااین‌حال پتینسون نظر خود را پس از خواندن فیلم‌نامه بیان کرد و علاوه بر آن به بینندگان اشاراتی درباره آنکه چه انتظاری از فیلم داشته باشند گفت: «من برای خواندن فیلم‌نامه در یک اتاق محبوس شدم. خودم فیلم‌نامه را ندارم. از حضور در فیلم‌های بزرگ پشت سر هم کمی خسته شده‌ام اما فیلم‌های کریس نولان یک‌چیز دیگر است. او تنها کارگردانی به نظر می‌آید که می‌تواند از پس فیلمی بزرگ اما شخصی و مستقل بربیاید. فیلم‌نامه را خواندم و به نظرم  باورنکردنی است».

علی رغم مرموز بودن فضای پیرامون فیلم، اطلاعاتی درباره داستان مبنا به بیرون درز کرده است. در ادامه می توانید تمامی سرنخ هایی که درباره فیلم بعدی کریستوفر نولان در اختیار داریم مطالعه کنید:

مبنا فیلمی جاسوسی است (اما شاید شامل پیوستار چهاربعدی فضا-زمان باشد)

فیلم جدید کریستوفر نولان

خلاصه داستان منتشرشده از فیلم جدید کریستوفر نولان آن را فیلمی «اکشن حماسی که چشمه در جاسوسی بین‌المللی دارد» توصیف می‌کند. کارهای نولان در سال‌های اخیر تمرکز جهانی در خود دارد خصوصاً فیلم‌های تلقین و میان ستاره‌ای. حتی در دانکرک که بیشتر بر روی سربازهای بریتانیایی که در حال تخلیه سواحل فرانسه هستند تمرکز دارد، می‌شد جنبه جهانی داستان را حس کرد زیرا این داستان در جنگ جهانی دوم جریان داشت.

بااینکه خلاصه داستان فعلی از جزئیات اندکی برخوردار است، امی توان متصور شد که بازیگران اصلی مانند فیلم تلقین بخشی از گروه بین‌المللی نیستند. در عوض، امکان این وجود دارد که شخصیت‌ها تقسیم شوند و جاسوسی یکدیگر را کنند یا در گروه‌های کوچک بر روی هدف دیگری متمرکز شوند. با توجه به اینکه در اینجا با کریستوفر نولان سروکار داریم که درگذشته در ساخت و طراحی معماها و اسرار عالی عمل کرده است (به‌عنوان‌مثال، شما را به مشاهده مجدد فیلم ممنتو دعوت می‌کنیم) می‌توانیم انتظار داشته باشیم که حس و حال و تنش موجود در فیلم به بالاترین درجه ممکن برسد.

اما با در نظر گرفتن نولان، این فیلم قطعاً یک داستان استاندارد جاسوسی نیست. شایعات حاکی از آن است که مبنا به پیوستار چهاربعدی فضا-زمان نیز خواهد پرداخت، موضوعی که چندان غافلگیرکننده نیست زیرا زمان و فضا هر دو ابزارهای روایی موردعلاقه نولان هستند و به ما نوید داستانی کاملاً شگفت‌انگیز و تکان‌دهنده را می‌دهد.

داستان فیلم جدید کریستوفر نولان در هفت کشور رخ می‌دهد

فیلم جدید کریستوفر نولان

مبنا که در اواخر ماه مه شروع به فیلم‌برداری کرد، در هفت کشور برداشت می‌شود ازجمله انگلستان، استونی، هند و ایتالیا. این لوکیشن‌های متعدد بین‌المللی حس و حال جهانی فیلم تلقین را در خود دارد که در کشورهای انگلستان، کانادا، ژاپن، ایالات‌متحده آمریکا و فرانسه فیلم‌برداری شده بود. مشخص نیست که این لوکیشن‌های جدید چطور در مبنا استفاده می‌شوند اما با فضای جاسوسی آن همخوانی دارد زیرا اکثر فیلم‌های جاسوسی شخصیت‌هایشان را به سرتاسر دنیا می‌فرستند تا ماموریتی را به اتمام برسانند. (به‌عنوان‌مثال: تمامی فیلم‌های جیمز باند)

اطلاعات محدودی درباره پروسه تولید مبنا در دسترس است، اما می‌دانیم که نولان فیلم را از روی فیلم‌نامه ارجینال خود کارگردانی خواهد کرد و فیلم به‌صورت 70 میلی‌متری و برای آی مکس تصویربرداری می‌شود. در این فیلم  همکاران پای ثابت فیلم‌های نولان و چهره‌های جدید را کمتر می‌بینیم. نولان دوباره با سینماتوگرافر هویت ون هویتما همکاری خواهد کرد که پیش از آن با او بر روی تلقین و دانکرک کارکرده است. به دلیل تداخل برنامه‌ها، نولان این بار با آهنگساز هانس زیمر کار نخواهد کرد و در عوض او آهنگساز لودویگ گورانسون که اسکار سال 2019 برای بهترین موسیقی را از آن خود کرد با نولان بر روی مبنا کار خواهد کرد.

عنوان فیلم، مبنا، چه چیزهایی را درباره فیلم نولان فاش می‌کند

فیلم جدید کریستوفر نولان

سوای از گزارش‌ها، عنوان فیلم بعدی نولان بیشترین اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهد. مبنا که در انگلیسی Tenet خوانده می‌شود واژه‌ای پالیندروم یا متقارن است، یعنی کلمه‌ای که از آخر به اول و اول به آخر یک واژه است. با توجه به اینکه اکثر فیلم‌های گذشته نولان از بینندگان می‌خواست که به خط داستانی از زوایای مختلف نگاه کنند و همیشه در نظر داشته باشند که چیزی که مشاهده می‌کنند واقعاً همان است یا خیر، عنوان مبنا از همین‌الان با انتظارات ما از ساختار روایی این داستان بازی می‌کند.

طرح داستان با در نظر گرفتن معنی مبنا افزایش می‌یابد: «مبنا یعنی پندار یا باور، خصوصاً یکی از باورهای اساسی یک مذهب یا فلسفه.» تعداد جالب‌توجهی از فیلم‌های دیگر نولان بر روی مردان معتقد یا باورهای آنان که حقایقی غیرقابل تغییر درباره حرفه‌شان است تمرکز داشته است.

رابرت انجیر (با بازی هیو جکمن) در حیثیت در نظر بگیرید، که باور می‌کند حتی جادو هم باید به قوانین فیزیک و منطق محدود شود پیش از آنکه حقه‌ای کشف کند که بینندگان را کاملاََ شگفت‌زده کند و درعین‌حال باورهای علمی از زمان، فضا و اخلاق را تخریب کند. یا به دام و افرادش در تلقین فکر کنید؛ کاری که تیم انجام می‌دهد بر پایه ایده‌هایی محدود درباره رؤیای انسان‌ها و چگونگی خلق حقیقتی قابل‌باور توسط ناخودآگاه شکل‌گرفته است. قانونی که به‌طور متناوب زیر سؤال رفته و شکسته می‌شود تا غیرممکن محقق شود مانند تلقین یک ایده ارجینال و جدید به ذهن یک فرد.

به شکلی مشابه، بینندگان باید انتظار داشته باشند که مبنا به ما شخصیت‌هایی ارائه دهد که تابع قوانین یا کدهایی محدود هستند، قوانینی که احتمالاً شرح داده می‌شود و به نظر غیرقابل سرپیچی می‌آیند. همان‌طور که مبنا پیش می‌رود، انتظارات باید بر آن باشد که یک مشکلی پیش خواهد آمد که حداقل یکی از این قوانین غیرقابل سرپیچی یا باور درباره حرفه جاسوسی زیر سؤال خواهد رفت.

آیا کریستوفر نولان جزئیات داستانی مبنا را آشکار خواهد کرد؟

فیلم جدید کریستوفر نولان

گمانه‌زنی به کنار، کی می‌توانیم انتظار دریافت اطلاعات جدیدی از مبنا داشته باشیم؟ شاید مدتی طول بکشد. کریستوفر نولان وقتی پای حفظ اسرار تا زمان درست افشای آن در میان باشد  انسان بسیار سخت‌گیری است. یکی از استثنائات این قانون فیلم دانکرک سال 2017 او بود که بینندگان سریعاً متوجه شدند که به تخلیه فاجعه‌بار سواحل فرانسه در دانکرک سال 1940 مربوط است. این مرموز بودن جو اطراف مبنا تنها رو به افزایش می‌رود با در نظر گرفتن اینکه کارگردان آن در شبکه‌های اجتماعی فعال نیست و حضور رسانه‌ای پررنگی نیز ندارد.

با چنین تعامل اندکی با رسانه‌ها، ما باید انتظار داشته باشیم که نولان جزئیات بیشتر درباره مبنا را در نزدیکی به اتمام رسیدن پروسه تولید یا اتمام کامل آن منتشر کند. با در نظر گرفتن آنکه مبنا قرار است در تاریخ 17 جولای 2020 عرضه شود، به‌احتمال‌زیاد، اولین اطلاعات واقعی، تصاویر یا ویدیو از فیلم مبنا تا زمستان 2019 یا اوایل سال 2020 منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *